Vefa sosyal destek hattı, 2020 yılında hayatımıza giren bir uygulama… Bir çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de corona virüs sosyal yaşamıyla etkiledi. Artan vaka sayıları ve can kayıpları sebebiyle hükumet Mart 2020′ nin son haftasında bazı kısıtlamalar getirdi.

Yazımızda iletişimim bilgilerinden tutun da konuyla ilgili bir çok merak edilenleri ilerleyen satırlarda bulabilirsiniz.

Asıl amacı vatandaşın birbiriyle temas etmesinin önüne geçmek olan vefa iletişim uygulaması, internet üzerinden veya telefonla alışveriş, gıda ve ulaşım izin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla İçişleri Bakanlığı bünyesinde Bilgi İşlem Dairesi Baklanlığı altyapısıyla kısa sürede hayata geçirilmiş projedir.

Yazımızın detaylarını incelemeden önce erzak yardımı nasıl alabilirim yazımızı okumak ister misiniz?

VEFA SOSYAL DESTEK HATTI HİZMET VERMEYE DEVAM ETMEKTEDİR

İç İşleri Bakanlığının 1 Mayıs itibari verilerine göre vefa iletişim merkezine yaklaşık 4 milyon 653 bin talep ulaşmıştır. 112 ‘den 1 milyon 843 bin, 155 üzerinden 665 bin, 156 hattından 291 bin ve diğer sosyal destek hattı numaralardan yaklaşık 1 milyon 852 bin talep geldiği açıklanmıştır.

Ayrıca yapılan açıklama da gelen taleplerin %98 ‘inin karşılandığı bildirilmiştir.

vefa destek
vefa destek

VEFA DESTEK HATTI UYGULAMALARI NELERDİR

Uygulamalar 2 ye ayrılmaktadır.

  1. 65 yaş üstü vatandaşların ihtiyaçlarına yönelik vefa destek uygulaması
  2. Seyehat izin belgelerinde uygulanan vefa destek uygulaması

Seyehat izin belgesi nasıl alınır yazımızı incelemek ister misiniz?

Biz bu yazımızda 65 yaş üstü vatandaşlarımız için Kaymakamlık vefa destek uygulamasını anlatacağız.

Yaşanan Covid-19 pandemi sürecinde sokağa çıkması kısıtlanmış yaşlı ve sokağa çıkmaya engeli olan vatandaşların, gıda alışverişinden, hijyene, emekli maaşından ilaca kadar bir çok ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulmuştur.

VEFA SOSYAL DESTEK HATTI TELEFON NUMARASI

112, 115, 156 ÇAĞRI MERKEZİ OLDU

  • 65 yaş üzeri veya evden dışarı çıkmaya uygun olmayanlar 112, 115, 156 arayarak destek hattına ulaşabilirler.
  • Vatandaştan alınan çağrı personeller tarafından siteme talep oluşturulur.
  • Sisteme girilen bu talepler, Valilikler’ de ve Kaymakamlıklar’ da bulunan yetkili personele düşer.
  • Kaymakamlıklar ve Valilikler bu talepleri karşılar. İhtiyaçlar, alışveriş bedeli teslimat sırasında kapıda ödemek kaydıyla yerine getirilir.
vefa sosyal destek grupları
vefa sosyal destek grupları

Vefa sosyal destek hattı bu süreçte bazı aksaklıklar kulağımıza gelse de tüm kamu kuruluşları belediyeler dahil beraber hareket ederek koordineli olarak çalışmaktadır.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI CEZASI KAÇ PARA

Ayrıca çokça merak edilen diğer bir konu ise sokağa çıkma yasağı cezası kaç para, sokağa çıkma cezası nedir sorusu.. Kolluk yetkililerin uyarılarına rağmen sokakta kalmaya devam edenlere ceza uygulanacak.

Bu ceza Kabahatler Kanunun 32. maddesi gereğince 392 TL lik idari para cezasıdır.

Kişi para cezasına rağmen evine dönmezse o zaman; Türk Ceza Kanunun Bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere uymama 195. madde gereği 2 aydan, 2 yıla kadar hapis cezası işlemi uygulanabilir.

Aman dikkat diyelim.

Vefa Sosyal Destek Grupları Kimdir?

 Vefa Sosyal Destek Grupları, İçişleri Bakanlığına bağlı Valilikler ve Kaymakamlıklar bünyesinde oluşturullmuştur. Polis, jandarma, bekçi, AFAD, muhtar, öğretmen, okul müdürü, din görevlisi, yerel yönetim çalışanları, zabıta, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı personeli gibi kamu görevlileri sayısı yaklaşık 110 bindir. Bunun yanında yaklaşık 4 bin Kızılay çalışanı, 6 bin sivil toplum çalışanı ve 11 bin gönüllüden oluşmaktadır.

Vefa Sosyal Destek Gönüllü Olmak

Vefa sosyal destek grubu için gönüllü olunabilmektedir. Bunun için bağlı bulunduğunuz kaymakamlıkla iletişime geçmeniz gerekecektir. Sizden isim, soyad, T.C. bilgileriniz istenecektir.

Vefa Sosyal Destek Kolisi Dağıtıyor mu?

Halihazırda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca dini bayram öncesi koli yardımı yapılmaktaydı. Bu süreçte hayırsever vatandaşların desteği ile koli dağıtımları hız kazanmış durumda. Erzak yardımı için sizde oturduğunuz Kaymakamlık ile irtibata geçebilirsiniz. Erzak yardımında bulunmak isterseniz de yine yardımın yapılmasını istediğiniz Kaymakamlık yetkililerinden destek alabilirsiniz.

20 Yaş Altı Sokağa Çıkma Yasağı Cezası

20 Yaş Altı Sokağa Çıkma Yasağı Cezası kişi 18 yaşını doldurmuş ise kendine. Altında ise velisine uygulanabilir. Yine Kabahatler kanununca 392 TL idari para cezası uygulanır.

Vefa Sosyal Destek Başvuru Formu İstanbul Var mı?

İstanbul veya herhangi bir başka ilimiz için özel başvuru formu bulunmamaktadır. Talepler telefon üzerinden yapılır. 112, 115, 156 telefon numaraları aranmalıdır.

Vefa Sosyal Destek Açılımı Nedir?

Haliyle bu soru çokça sorulmaya başlandı fakat özel bir anlamı yoktur. Vefa sosyal destek hattı pandemi sürecinde başta yaşlılara ve online olarak seyahat izni alınmasına yönelik hayata geçmiştir.

İstanbul Vefa Sosyal Destek Hattına Nasıl Ulaşırım

İlçe, ilçe İstanbul vefa sosyal destek hattı iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Yorum yaz