Gıda yardımı nasıl alabilirim sorusunun cevabını son günlerde ne yazık ki bir çok kişi merak eder oldu. Salgınla birlikte bir çok iş yeri kepenk indirirken, gündelikçi olarak çalışan onbinler de yaklaşık iki aydır zorunlu iş yapamıyor. Bu korona virüs salgını sağlığımızdan çok ekonomimizi çok ağır etkilemiş durumda …

Hal böyleyken insanımızın geçim sıkıntısı çeker oldu. Eve nasıl ekmek götüreceğim sorusu herkesi düşündürür oldu.

Gıda Yardımı Nedir?

Gıda yardımı nedir sorunun cevabı, geçici veya sürekli yoksunluk içinde bulunan kişi ve ailelerin temel ihtiyaçlarının karşılanması sebebiyle bazı kurumların periyodik (aylık, 3 aylık), bazı kurumların ise Ramazan ve Kurban Bayramı dönemleri olmak üzere yılda iki kez uyguladıkları yardım türüdür. Burada benim bahsedeceğim gıda yardım türü erzak yardımıdır. Birazdan Gıda yardımı nasıl alabilirim sorunu da cevaplayacağız.

küçükçekmece belediyesi erzak yardımı
Küçükçekmece Belediyesi Gıda Yardımı

Genelde kuru gıda olarak dağıtımı yapılır. Koli içerisinde çay, şeker, bakliyat, sıvı yağ, salça, makarna, zeytin, reçel ve benzeri gıda malzemeleri bulunur.

Hali hazırda Ramazan ayında olduğumuzdan, hem de korona salgını sebebiyle, yerel yönetimler ve bakanlık harici bir çok özel vakıf ve kuruluş bu süreçte erzak yardımı başvuru talebi aldığını biliyoruz.

Gıda yardımı nedir sorunu cevapladığımıza göre dilerseniz gıda yardımı yapan kuruluşlar neler onları inceleyelim.

Gıda Yardımı Yapan Kuruluşlar Neler?

Gıda yardımı yapan kuruluşlar, yardımlarını gıda kolileri tarzında hazırlanarak, ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyorlar.

Bir kesim yerel yönetim ise gıda kolisi yerine alışveriş kuponu veya sosyal kart tarzında belli marketlerden alışveriş yapma imkanı vererek bu yardımları gerçekleştirdiğini biliyoruz.

Bunun dışında yazımda pek yer vermeyecek olsam da bu sayacağım kuruluşların çoğu ihtiyaç sahiplerine günlük sıcak yemek yardımı da ulaştırmaktadır.

Kısaca gıda yardımı veren kuruluşlar :

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ( Sosyal Yardımlaşma Gıda Yardımı – Kaymakamlık Erzak Yardımı )
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü ( Vakıflar Genel Müdürlüğü kuru gıda yardımı )
 • İl ve İlçe Belediyeleri,
 • Kızılay
 • Özel Yardım Vakıfları

Gıda Yardımı Nasıl Alabilirim? Gıda yardımı başvurusu?

Gıda yardımı başvurusu için doğrudan yukarıda belirttiğim gıda yardımı yapan kuruluşlar ile kontak kurmak gerekir. Detaylarına tek tek değineceğim.

Başvuru formu doldurmak gerekebilir. Gıda yardımı nasıl alabilirim sorunu inceleyelim.

Sosyal Yardımlaşma Gıda Yardımı – Kaymakamlık Erzak Yardımı

Sosyal yardımlaşma gıda yardımı Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yapılır. Kaymakamlık erzak yardımı olarak ta adlandırılır.

Sosyal yardımlaşma gıda yardımı muhtaç durumda olan ailelerin temel gıda ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Ramazan ve Kurban Bayramı dönemlerinde olmak üzere yılda iki defa yapılır.

 Ramazan ayı içerisindeyiz, bayram yakın ve şu sıralar erzak dağıtımı yapılmakta. Önümüz Kurban Bayramı. Sizde başvurun.. 

Sosyal Yardımlaşma Gıda Yardımı Başvuru Şartları

Sosyal yardımlaşma gıda yardımı başvuruları İl merkezlerinde Valiliklerde bulunan SYDV’ na ve ilçelerde bulunan SYDV’ na gidilerek yapılır.

İhtiyaç sahibi ailelerin gıda ve giyim gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanır. Ramazan ayı ve Kurban Bayramı olmak üzere ihtiyaç halinde yapılır. Şuan dağıtımları devam etmekte. Sizde ihtiyaç sahibi iseniz hemen başvuru yapabilirsiniz.

 • Başvuran kişi 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
 • Başvuru sonrası gelir testi yapılacaktır. Hane içinde kişi başına düşen gelir net asgari ücretin 1/3’ünden (701,32 TL) az olan haneler yararlanabilirler.
 • Başvuru için evrak gerekmemektedir. Kişi TC Kimlik Kartı ile müracaat edebilir.
 • Gıda yardım içeriği mütevelli heyeti tarafından belirlenmektedir.

Kaymakamlıktan gıda yardımı nasıl alabilirim sorunu cevapladığımıza göre sırada VGM yardımlarını inceleyelim.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Kuru Gıda Yardımı

Vakıflar Genel Müdürlüğünün kuru gıda yardımı korona günlerin çok çok öncesine dayanıyor. Kurum 1970 yıllardan bu yana bu ve buna benzer yardımları yapmaktadır. Günümüzde 20.000 den fazla aile VGM erzak yardımından yararlanmaktadır.

Aile nüfus sayısına göre 3 tip erzak kolisi dağıtımı yapılmaktadır.

Gıda yardımının dışında Vakıf hayır hizmetleri olarak;

 • Muhtaç Aylığı
 • Aşevi Hizmeti
 • Öğrencilere Burs Hizmetleri
 • Vakıf Evi

Vermektedir. Bunları ayrı bir yazı olarak detaylıca anlatacağım. Şuan başvuru için Vakıflar Genel Müdürlüğü kuru gıda yardımı formu nedir? Nasıl doldurulur sorusunu inceleyelim.

vakıflar-genel-müdürlüğü-erzak-yardımı
vakıflar-genel-müdürlüğü-erzak-yardımı

Vakıflar Genel Müdürlüğü Kuru Gıda Yardımı Formu

Peki Vakıflar Genel Müdürlüğü kuru gıda yardımı alabilirim sorunun cevabı şöyle açıklayalım.

vakıflar genel müdürlüğü erzak yardımı
vakıflar genel müdürlüğü erzak yardımı
vgm-eyüp-imareti-kapı-girişi
vgm-eyüp-imareti-kapı-girişi

Vakıflar Genel Müdürlüğü gıda yardımı 3 kalemden oluşmakta. Bunlar;

 1. Yurt içi kuru gıda yardımı
 2. Yurt dışı kuru gıda yardımı
 3. Aşevi hizmeti

Vakıflar Genel Müdürlüğü Aşevi İstanbul Eyüp ilçesinde Eyüp Sultan’ da bulunuyor. Burada her gün 2000 kişiye sıcak yemek hizmeti verilmektedir. 3 kap sıcak yemek yemekten oluşan 1 öğün şeklinde verilmektedir. Bununla birlikte imarette her gün sabahları sıcak çorba servis edildiğinin bilgisini de vermeyi unutmayalım.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Kuru Gıda Hizmetinden Kimler Yararlanabilir

 • Burada da Kaymakamlık yardımlarına benzer bir uygulama mevcuttur. 1. şart sigortasız olmak gerekmektedir. Sosyal güvencenizin olmaması gerekir.
 • Sadece buda yeterli değildir. Gelirde diğer bir kriterdir. Gıda yardımı için aileye giren gelir asgari ücretin çok üstünde olmamalıdır.
 • 2022 sayılı kanun gereği 65 Yaşını doldurmuş yaşlılık aylığı alanlar ile engelli veya güçsüz ve kimsesiz Türk vatandaşı olup maaş alanlar da aşevi hizmetinden yararlanabiliyor. Aşevi hizmetinden yararlanmak için illa 2022 aylığı almanıza gerek yoktur. 2022 aylığı alanlar da yararlanabilir bilgisini aktardım burada…

Vakıflar Genel Müdürlüğü kuru gıda yardımı formu – Başvuru

Vakıf bünyesinde şartları sağlayanlara Genel Müdürlüğünce 81 ilde kuru gıda yardımı verilmektedir. Peki buradan gıda yardımı nasıl alabilirim ? Aşağıdaki alana tıklayarak başvuru formunu indirip doldurmanız gerekmektedir.

 • Vakıflar Genel Müdürlüğü kuru gıda yardımı formu
 • Yukarıda yer alan bağlantıya tıklayarak formu indirin, ıslak imzanızla birlikte başvuru formunu eksiksiz doldurmanız gerekmektedir. Eksik doldurmanız durumunda başvurunuz dikkate alınmayacaktır. Doldurduğunuz formu ilgili bölge müdürlüklerine teslim etmek suretiyle başvurunuz tamamlanır. Başvuru formunu ulaştırmanın diğer bir yolu ise başvurunuzu posta ile genel merkez adresine iletmektedir.
 • VGM bünyesinde dağıtımı yapılan kuru gıda yardımlarının kontenjanları sınırlı sayıdadır. Bu sebeple başvuru yapılınca hemen erzak gelecek diye düşünülmemelidir.

Belediye Gıda Yardımı – İstanbul Büyükşehir Gıda Yardımı

Gıda yardımını en çok uygulayan kuruluşlar il ve ilçe belediyelerdir. Sonuç itibariyle özellikle ilçe belediyeleri vatandaşa daha yakın olması sebebiyle böyle biz misyonu bulunmaktadır. Hatta şunu açık olarak ifade edebilirim ki belediyeler sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde erzak dağıtımını birinci sıraya almış almışlardır.

Şimdi sıra geldik il ve ilçe belediyelerinden gıda yardımı nasıl alabilirim sorusuna?

Belediye gıda yardımı başvurusu için başvurabileceğiniz yerler öncelikli olarak;

 • İkamet ettiğiniz ilçe belediyelerin Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğüne bizzat başvuru yapabilirsiniz.
 • Bulunduğunuz il veya büyükşehir belediyesine başvuru yaparak talepte bulunabilirsiniz.
 • Belediyelerin başvuruları alış kanalı farklılıklar gösterebilir. Ben sizlere bu yazımda bir kaç büyükşehir belediyesinin başvuru kanallarını bu yazımda söyleyeceğim. Diğerleri için telefon ile ilgili belediyeleri arayıp Sosyal Yardım İşleri Müdürlüklerini isteyerek erzak yardımı konusunda bilgi alabilirsiniz.

ibb-erzak-yardımı
ibb-erzak-yardımı

İBB Erzak Yardımı Gıda Yardımı Nasıl Alabilirim.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı nasıl alabilirim sorusu İstanbulluların son günlerde çokça merak ettiği bir konu . Malum salgın oranının en çok yaygın olduğu ilimiz ve ekonomik olarak ta en çok etkilenen ilimiz…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı alabilmek için baş İBB sosyal inceleme sayfasıdır. Buradan karşınıza çıkacak olan formu eksiksiz doldurmanız gerekmektedir. Çok kısa sürede İBB çalışanları tarafından geri dönüş sağlanıyor

Dilerseniz İBB erzak yardımı için başvuru yapmayı düşünüyorsanız öncelikli olarak sizleri İBB gıda yardım başvurusu yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Bu İBB yeni bir proje başlattı. Adı askıda fatura uygulaması uygulaması. İhtiyaç sahibi aileler ile yardımseverleri bir araya getiriyor ve ihtiyaç sahiplerinin igdaş ve iski faturaları ödeniyor. Askıda fatura başvurusu nasıl yapılır yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz.

İbb gıda yardımı için başvuru formunu doldurmanız yeterli olacaktır. Ekstra bir şey yapmanıza gerek yoktur.

İBB’den gıda yardımı nasıl alırım sorusuna cevabın umarım faydalı olmuştur.

gıda-yardımı-nasıl-alırım
gıda-yardımı-nasıl-alırım

Belediye Gıda Yardımı – Ankara Büyükşehir Gıda Yardımı

Ankara Büyükşehir Belediyesi özellikle korona dönemle yaptığı icraatlarla sosyal medyada adından oldukça söz ettirir oldu. Peki Ankarada yaşayan vatandaşlar nasıl gıda yardımı başvurusu yapabilirler, gelelim Ankara’ da gıda yardımı nasıl alabilirim sorusuna,

Öncelikli olarak bulunduğunuz ilçedeki belediyenin Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ‘ne giderek erzak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bunun dışında Ankara’ da ikamet eden ihtiyaç sahipleri yardım başvurusu ve erzak talepleri için Ankara Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahibi talep formunu doldurmaları gerekmektedir. Kırmızı yazıda tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. Talep formunı hemen sayfanın ortasında göreceksiniz.

Kızılay Gıda Yardımı

Son günlerde merak edilen sorulardan bir diğeri de Kızılay’ dan gıda yardımı nasıl alabilirim oldu.

kızılay-erzak-yardımı
kızılay-erzak-yardımı

Kızılay hem yurt içinde hem de yurt dışında bir çok yerde ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı yapmakta.

Afrika başta olmak üzere, Suriye iç savaşından etkilenen ailelere de Kızılay aracılığıyla yardımlar ulaştırılmakta.

Peki Kızılay’dan yardımı nasıl alabilirim? Kızılay erzak yardımı başvurusu nereden yapılır?

Kızılay herhanbir şubesinden veya online hizmetinden başvuru alınmamaktadır. Yani kızılay bunun için herhangi bir başvuru sayfası açmış değildir.

Bu yıl Kızılay yeni bir uygulamaya geçiş yaptığını ve ihtiyaç sahibi erzak almaya hak kazanmış kişilerin cep telefonlarına sms göndererek bilgilendireceğini açıklamıştı.

orumlar

 1. Bülent ayas Yanıtla

  Pandemiden dolayi çalışmiyorum bu yüzden
  Maddi destek olmanızı istiyorum
  0546 9351097

 2. 3 tane kücük çocuğum var eşim calismıyor günlük işi olursa gıdıyor çok zor geciniyoruz

Yorum yaz