Asker ailesi yardımı 2020 yılında gelen zamla birlikte iyileştirilmeye gidildi. Muhtaç asker ailesi yardımı başvurusu nasıl yapılır? Ödemeleri hakkında bilgiler nedir, Asker annesi maaşı almak için nereye başvurulur?

Maaş sorgulama işlemleri ve daha fazlasını yazımızın devamında bulabileceksiniz. Gelin hep birlikte yazımızın devamına geçelim.

Muhtaç asker ailesi yardımı askere giden gencimizin, başta sosyal bir güvencesi olmayan, yoksul durumda bulunan ailelerine yönelik maddi olarak desteklenmesi amacıyla yapılan bir sosyal yardım türüdür.

Asker ailelerinden muhtaç olanlara yardım hakkındaki kanun 11/8/1941 tarihinde kabul edilen 4109 numaralı yasaya dayanmaktadır. O tarihten bu yana yapılmakta olan bu yardım ihtiyaç sahibi insanımızi çin biraz olsun yaralarına ilaç olmaktadır.

Kamu hizmetlerinin temel amacı, vatandaşların yaşam biçimini çağdaş değerlere uygun biçimde iyileştirmek ve refah düzeyini artırmaktır. 1947 yılından beri yapılmakta olan bu yardım türünün sosyal devlet anlayışı açısında da büyük önem taşımaktadır.

Şimdiki dönemin aksine geçmiş dönemde asker ailesi maaşları daha düşük seviyede verilmiş olsa da, yapılan bu yardımların önemi hem askere giden gencimiz, hem de ailesi için önemi büyük.

Şöyle düşünün asker ailesi aldığı bu maaşla azda olsa bir nefes almış oluyor, bununla birlikte gurbette askerlik yapan kardeşimiz psikolojik olarak en azından ailesinin bir miktar maddi yardımla desteklendiğini bilerek ferahlamış oluyor.

Asker ailesi yardımı 2020 kaç para oldu

275 TL olan asker ailesi yardımı, 21 Nisan 2020 tarihinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklamada;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın talimatıyla SYDV aracılığıyla yapılan muhtaç asker ailelerine yönelik yapılan aylık ödeme miktarının % 45,45 artarak 400 TL’ ye, muhtaç asker çocuklarına yönelik yardım programı kapsamında aylık ödeme miktarının da %50 arttırarak 100 TL’den 150 TL’ye çıkarıldığını açıkladı.

Muhtaç asker çocuğu yardımı miktarı da 150 TL olmuş oldu.

Zamlı muhtaç ailesi yardımı ne zaman yapılacak? Zamlı muhtaç asker çocuk yardımı ne zaman yapılacak 2020

Bakanlık her iki yardım programı için de  24 ile 28 Nisan 2020 tarihleri arasında ödeme yapılacağını kaydetti.

Bu yardımlardan asker aileleri, anne veya baba, nikahlı ise eşi veya çocukları faydalanabiliyor. Bunların detaylarına birazdan anlatacağım.

Muhtaç asker çocuğu yardımı hakkında bilgi almak için tıklayınız. Şimdi devam edelim…

muhtaç asker ailesi maaşı
asker ailesi aylığı

Muhtaç asker ailesi yardımı kimlere verilir?

Muhtaç asker ailesi yardımı kimlere verilir merak edilen bir konu. Askere giden Mehmetçiğin eğer evli ise, yardımdan resmi nikahlı eşi faydalanır. Askere giden kişi eğer bekar ise başvuru önceliği annesinindir; anne sağ değil ise baba başvuruda bulunabilir. Sistem bu şekildedir.

Askere gidenin imam nikahlı eşi bu programdan yararlanamaz.

Asker aile yardımı 2020 alma şartları nedir?

Bu program muhtaç er ve erbaşların ailelerine yöneliktir. Askere giden kişinin geride bıraktığı yoksulluk riski ile karşı karşıya kalabilecek yukarıda belirtiğimiz kişiler yararlanabilir demiştim. Evet bu yardımdan yararlanabilecekler fakat öncesinde bir sürü şartı yerine getirmeleri gerekiyor.

En öncesinde bu yardımdan yararlanmak için bir başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru yapacak kişinin sosyal güvencesi olmamalı; fakir ve muhtaç durumda olduğu mütevelli heyeti kararıyla tespit edilmeli. Sırasıyla resmi nikahlı eşi, bekar ise anne/babası bu yardım programından faydalanabilir.

Vakıf mütevelli heyeti onay tarihi itibariyle en fazla 12 ay süreyle bu yardım hesap edilir ve verilmektedir.

Şartlı eğitim yardımı ve şartlı sağlık yardımı alanlar muhtaç asker ailesi yardımından yararlanabilir. Kaymakamlıktan çocuk parası engelli maaşı alanlar, yaşlılık maaşı alanlar bu yardımdan faydalanabilirler. Dul maaşı alan kişiler asker ailesi yardımı için başvuru yapamaz.

Diğer bir kriter ise gelir testidir. Gelir testi aileye giren toplam gelirin birey sayısına bölümünü ifade eder. Muhtaçlık sınırı asgari ücretin 1/3’ü alınarak hesaplanmaktadır. Buna muhtaçlık sınırı da denilmektedir. 2020 yılı için muhtaçlık sınırı 701,32 TL ‘ dir. Kişi başına düşen gelir bu rakamı geçmemelidir.

Askere giden kişinin kendisi, erkek veya kız kardeşi, büyük anne ve büyük babası gibi yakınları da bu yardım programından yararlanamaz.

asker yakını aylığı
muhtaç asker ailesi yardımı

Asker aile yardımı başvuru nereye yapılır ? Başvuru formu istenir mi? Başvuru nasıl yapılır?

Asker aile yardım başvurusu ailenin resmi olarak ikamet ettiği yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılır. Başvuru yapacak olan kişi Vakıf’ a ilk kez başvuruda bulunuyor ise aşağıdaki formların doldurulması istenir;

  • MAAY Sözleşmesi (Muhtaç asker ailesi yardımı sözleşmesi)
  • Sorgu dilekçesi
  • Hane başvuru kayıt formu

Bu formları nasıl dolduracağız. bunları doldurmak zor mudur diye hiç merak etmeyin. Vakıf’ ta bulunan çalışanlar size bu konuda yardımcı olacaktır. Sizin TC kimlik kartınız yanınızda olsun yeterli.

Dip not Vakıflar il merkezlerinde Valiliklerde, ilçe merkezlerinde Kaymakamlıklarda bulunur.

Asker aile yardımı ne kadar 2020

Asker ailesi maaşı son düzenlemeler ve gelen zamla birlikte Asker aile yardımı 2020 yılı Nisan ayı tarihi itibariyle aylık 400 TL ‘ ye çıkmıştır. Geçen seneye göre yaklaşık %45 ‘lik bir artık sağlanmıştır. Ödemeler 2 ayda bir yapılmaktadır. 2 aylık 400 + 400 : 800 TL olarak ödenir.

Bununla birlikte maaş tutarlarından söz etmişken asker çocuklarına yönelik yardım programından da bahsetmek gerekir. Asker çocuğu yardım programı maaşı da bir önceki yıla göre %50 artarak 150 TL olmuştur. Sizlere ayrı bir yazımda asker çocuklarına yönelik yardım programından bahsedeceğim.

Yazımıza devam edelim.

Muhtaç asker ailesi yardımı ne zaman yatar

Hak sahipleri ödemelerini çift aylarda ve periyodik ayların 24′ ü ile 28′ i arası arası alabilirler

Yani açık ifade etmek gerekirse ödemeler Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık aylarında yapılır. TC numaralarına göre ödeme aşağıdaki gibi yapılır.

  • TC kimlik numarasının son rakamı ‘0’ olanlar ilgili ödeme ayının 24’ünde
  • TC kimlik numarasının son rakamı ‘2’ olanlar ilgili ödeme ayının 25’inde
  • TC kimlik numarasının son rakamı ‘4’ olanlar ilgili ödeme ayının 26′ sında
  • TC kimlik numarasının son rakamı ‘6’ olanlar ilgili ödeme ayının 27’sinde
  • TC kimlik numarasının son rakamı ‘8’ olanlar ilgili ödeme ayının 28’sinde

Ödeme günü hafta sonu Cumartesi gününe denk gelenler Cuma gününden, deme günü hafta sonu Pazar gününe denk gelenler ise, Pazartesi gününden itibaren ödemelerini alabilirler.

Umarım bu kısım da açıklayıcı olmuştur.

Muhtaç asker ailesi yardımı sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Muhtaç asker ailesi yardımı sorgulama işlemini E – Devlet üzerinden sorgulamak için tıklayınız. Sorgulama için diğer bir yöntem ise Alo 144′ ü aramaktır. Hafta içi 08:00 – 18:00 saatleri arası bu numarayı arayarak sosyal yardım bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz.

Asker ailesi yardımı kimlere verilmez?
Asker evli ise resmi nikahlı eşi veya bekar ise anne/babası bu yardım alabilir. Askerin kendisi, kardeşleri, büyük anne ve büyük babası ve diğer akrabaları bu yardımdan faydanamazlar.
Hanede birden fazla asker olması durumunda?
Her bir asker için yardım başvurusu alınır ve şartları sağlaması halinde her bir asker için ayrı ödeme oluşturulur
Engelim var. Kendim başvuru yapabilecek durumda değilim
Başvuru, tercihen hak sahibinin kendisi tarafından yapılmalı fakat başvuru yapacak kişi Vakıf’ a gelebilecek durumda değilse (ilgili belgeler hak sahibi tarafından mutlaka doldurulmak üzere) 18 yaş üzerindeki herhangi bir yakını tarafından başvuru yapılır.
Cezaevinde bulunan anne veya baba MAAY alabilir mi?
Hükümlü ve tutuklular muhtaç asker ailesi yardımı alamazlar.
Huzur evinde bulunan anne yada baba MAAY alabilir mi?
Ayrıca huzur evinde kalan kişilerin temel ihtiyaçları huzur evi tarafından karşılandığından, huzur evinde kalan anne yada baba bu yardımdan faydalandırılamaz.
MAAY programı için eşler arası aynı adreste oturma şartı var mı?
Bu yardım programına başvuru sırasında, asker ile eşinin aynı hanede oturma veya aynı yerde ikamet etme şartı aranmamaktadır
MAAY programında anne yafa baba aynı adreste oturma şartı aranır mı?
Askerin anne veya babasının bu yardımdan faydalanabilmesi için , asker ile aynı hanede oturma şartı aranmaz. Anne baba boşanmış ise, asker kiminle ikamet ediyorsa yardımı da o kişi alır.
Boşanan eş muhtaç asker yakını aylığı alabilir mi
Resmi nikahlı eşi arasında boşanma davası açılmışsa, mahkeme sonuçlanıncaya kadar asker eşi ödeme almaya devam eder. Boşanmış eşler, imam nikahlı eşler başvuru yapamaz, ödeme alamazlar.

Belediyelerin asker ailelerine yardımı

Bir çok belediye de asker ailelerine yönelik yardımlarda bulunmaktadır. Bunun için ikamet ettiğiniz ilçe belediyesinin sosyal yardım işleri müdürlükleriyle görüşmeniz gerekecektir. Nakit desteği, kira yardımı kumanya, gıda yardımı yardımlar yapılmaktadır.

Ayrıca asker ailelerin yükünü hafifletmek için bir çok sivil toplum kuruluşlarının da bir çok yardımı bulunmaktadır. Bunların hepsi vatani görevini yerine getiren Mehmetçik ve ailesi içindir.

Asker ailesi yardımı 2020 yılı itibariyle şuan için aklıma gelen sizlerden gelebilecek soruların cevaplarını yazımda değinmeye alıştım. Sizin de sormak istediğiniz bir şey varsa yorum kısmında bana yöneltebilirsiniz. Memnuniyetle cevaplamak isterim.

Yorum yaz