Muhtaç asker ailesi çocuğu yardımı, tıpkı muhtaç asker ailesi yardımı gibi vatani görevini yerine getirmekte olan er ve erbaşların aileleri için, askerlik süresi boyunca muhtaç duruma düşmemeleri için devlet tarafından verilen bir tür sosyal yardım türüdür. Kişinin askerliği boyunca bu muhtaç asker çocuğu maaşı ödenir.

Muhtaç asker çocuğu yardımı için kimler başvuru yapabilir

Asker çocuğu yardım programına başvuru, kişinin askerlik süresince SYDV tarafından muhtaç asker ailelerine yönelik düzenli nakit yardım alan asker eşi tarafından yapılabilmektedir. Bu yardım için askerin anne veya babası başvuru yapamaz . Asker çocuğu maaşı babası askerde olan çocuk için yapılır. Başvuruyu askerin eşi yapar. Çocuk başına yardımlar alınır.

Muhtaç asker çoğuğu yardımı başvurusu nereye yapılır?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının ismine artık bir çok kişi hakimdir. Tıpkı Muhtaç Asker ailesi yardım başvurusunda olduğu gibi muhtaç asker çocuğu yardımı başvurusunda da başvuru için müracaat edilecek olan yer il ve ilçelerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarıdır. Bunun için ilçe Kaymakam’lığınızda bulunan SYDV’ na gitmeniz gerekecektir.

Başvuru için ekstra bir belge istenmez. Başvuru için müracaatta bulunacak kişi TC kimlik kartı yanında olması yeterli olacaktır. Başvuru için TC kimlik kartı, ehliyet veya pasaport dışında herhangi bir belge istenmez.

Daha önce SYDV’ na farklı sosyal yardım için müracaatta bulunduysanız işleminiz daha kısa sürecektir. Bu konuda Vakıf görevlileri size yardımcı olacaktır.

Muhtaç asker çocuğu yardımı sorgulama
Muhtaç asker çocuğu yardımı sorgulama

Asker çocuğu maaşı yararlanma şartları

Asker çocuğu maaşı alabilmek için bazı kriterler gerekmektedir. Bu kriterleri fayda sahibi çocuk ve hak sahibi olarak yani çocuğun velisi olan anne için ayırabiliriz. Öncelikle muhtaç asker çocuğu yardımı başvurusu için müracaat edecek olan anne muhtaç asker ailesi yardımı başvurusunda bulunmalı. Yani ilk olarak asker çocuğu maaşı almak isteyen anne, muhtaç asker ailesi yardımı almalı. Bu iki yardım çocuk varsa beraber alınıyor. Sıra sıra diğer maddelere geçelim dilerseniz.

 • Başvuru yapan kişinin çocukla birlikte aynı hanede ikamet etmesi diğer bir kriterdir.
 • Anne ve babanın sigortalı olmaması gerekmektedir. Hak sahibinin sigortalı olmaması gerekir. Hanede oturan başka bir bireyin sigortalı olması asker çocuğu almasına engel değildir.
 • Ailenin muhtaçlık durumu Mütevelli heyeti tarafından tespit edilmelidir. Muhtaç asker ailesi yardımında olduğu gibi gelir testi uygulaması yapılır. 2020 yılı için muhtaçlık sınırı 701,32 TL ‘ dir. Kişi başına düşen gelir bu rakamı geçmemelidir.
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı engellilerin evde bakımına yönelik giderlerini karşılamak amacıyla verilen evde bakım maaşından yararlanmıyor olmak.
 • Az yukarıda da belirttiğim gibi MAAY kapsamında asker eşinin muhtaç asker ailesi yardımından faydalanıyor olması. Asker eşi olarak muhtaç asker ailesi yardımı çıkmadan, muhtaç asker maaşı alınamamaktadır.
 • Tekrar belirtmekte fayda var. Çocuğun veya çocukların 18 yaşını doldurmamış ve bekar olması gerekmektedir.
 • Çocuk babasının askerde olduğu süre için geçerlidir.
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde verilen sosyal ve ekonomik destek programı ( SED ) yardımından yararlanmıyor olması gerekir. Bir sosyal yardım uygulaması olan Sosyal ve Ekonomik Destek Programı ( SED ) nedir öğrenmek için tıklayınız.
 • Diğer bir kriter çocuğun sosyal hizmet tarafından bakım ve koruma altına alınmaması gerekmektedir. Bunun haricinde diğer yardım kuruluşlarından çocuğun askerde olması sebebiyle benzer yardım almaması gerekmektedir.
 • Uç bir örnek olabilir fakat belirtmekte fayda var. Cocuğun Öksüz / Yetim aylığı programından faydalanılmaması.
 • Fayda sahibi çocuğun 2022 engelli maaşı ve 65 yaş üstü maaşı almıyor olması gerekir.

Asker çocuğu maaşı ne kadar? Muhtaç asker çocuğu yardımı ne kadar 2020

Aylık 100 olan muhtaç asker çocuğu yardım programında hak sahibi kişiye verilen ödeme 21.04.2020 tarihinde yapılan %50′ lik büyük bir zamla birlikte aylık bir çocuk için 150 TL olmuştur. Ödemeleri 2 ayda bir yapıldığından 1 çocuk için 2 ayda bir 300 TL nakdi ödeme yapılır.

2 çocuğunuz varsa, 2 ayda bir alacağınız ödeme 600 TL olacaktır. 800 TL ‘de muhtaç asker aylığı aldığınızı da düşünecek olursak , 2 çocuklu bir anne 800 TL + 600 TL : 1400 TL tutarında 2 ayda bir ödeme almış olur.

Muhtaç asker çocuğu yardımı ne zaman yatar? Nereye yatar?

Muhtaç asker çocuğu yardımı ne zaman yatar sorusu sık sorulan sorular arasındadır. Tıpkı muhtaç asker ailesi yardımı gibi çift ayların son haftası yatmaktadır. Yani Şubat , Nisan , Haziran, Ağustos, Ekim, Aralık aylarında herhangi bir PTT şubesinden kimlik kartınız ile birlikte yardım paranızı alabilirsiniz.

Muhtaç asker çocuğu yardımı sorgulama

Muhtaç asker çocuğu yardımı sorgulama işlemi Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı E – Devlet sosyal yardımlar sorgulama ekranı sayfasından sorgulanacağı gibi Alo 183 ‘ü arayarak ta sorgulama yapabilirsiniz.Eşi vefat etmiş kişi muhtaç asker çocuğu maaşı almaya devam eder mi?

Asker çocuğu maaşı almaya engel teşkil etmeyen diğer kriterler

Son olarak eklemek istediğim bir kaç kriter daha var, eşi vefat etmiş kadın aylığı, dul maaşı almak kişinin muhtaçlık durumu devam ettiği sürece muhtaç asker çocuğu aylığı almasına engel değildir. Aynı şekilde şartlı eğitim ve sağlık yardımları programı (ŞESY) programından yararlanması herhangi bir engel teşkil etmez. Kendisinin veya aynı hanede ikamet eden diğer kişilerin de 2022 engelli maaşı veya yaşlılık maaşı muhtaç asker aylığı alımında sorun teşkil etmemektedir.

Asker Çocuğu Yardımı kapsamında itirazlar hangi kuruma yapılmaktadır?

İkamet ettiğiniz il/ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına itirazlar iletilir.

Yorum yaz