2022 Engelli maaşı nedir? 2022 Engelli maaşı için nereye başvurulur ve kimler 2022 engelli maaşı alabilir Engelli maaşı 2020 yılına ait güncel bilgileri detaylı olarak bu yazımda siz değerli okuyucularımla paylaşacağım.

Konumuzun detaylarına geçmeden önce diğer bir yazımız olan 65 yaş üstü maaşı içeriğimize dilerseniz ulaşabilirsiniz.

2022 Engeli maaşı nedir?

2022 Engelli maaşı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde 2020 sayılı kanunla Sosyal Güvenlik Kurumu Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü kapatılarak Sosyal Yardımlaşma Genel Müdürlüğü sorumluluğuna geçmiştir.

İl ve ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından Yaşlı ve Engelli Yardımları altında Sosyal güvencesi olmayan ve hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (701,32 TL) az olan, %40 ve üstü engelli raporu olan vatandaşlara yapılan maaştır. Engelli maaşı – engelli aylığının diğer bir ismi de sakat aylığıdır.

Engelli Maaşı 2020 Şartları

Engelli maaşı şartlarını aşağıda sıralayacak olursak:

 • T.C. vatandaşı olmak en temel kriterdir. Yabancı uyruklu biri engelli maaşı için başvuru yapamaz. Sonradan T.C .vatandaşlığına geçmiş kişiler de başvuru yapabilmektedir.
 • Engelli aylığı şartları Engel raporu bulunması. 2022 engelli maaşına başvuracak kişinin minimum %40 engelli raporu alması gerekmektedir. Bu raporun tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınma zorunluluğu bulunmaktadır. Hangi hastanelerin sağlık raporu vermekte öğrenmek için Alo 182 hekim randevu sistemini arayabilir veya Merkezi Hekim Randevu sistemine giriş yaparak bilgi alabilirsiniz. Engelli raporlarıyla alımıyla ilgili sorularınız varsa lütfen yorum kısmında belirtin , yanıtlarım.

 • Başvuru yapacak kişinin aktif SGK kaydı bulunmamalı. Bu ne demek ? Sosyal sigortalar kurumundan herhangi bir maaş almamalı. Engelli 18 yaşından büyük ise sigortalı olarak çalışmıyor olmalı. Sigorta girişi yapılırsa maaşı kesilir. Engelli birey 18 yaş altı ise , kendisine bakmakla yükümlü olduğu anne veya babasının sigortası olmaması gerekmektedir. Geçtiğimiz yıla kadar eşlerden birisi sigortalı ise engelli maaşı için başvuru yapamazlardı . Bu ortadan kalktı ve artık eşi sigortalı olan engellilerin de 2020 engelli maaşı almalarının önü açılmış oldu.
 • Engelli maaşı alacak kişinin ayrıca 65 yaşını geçtiğinde herhangi bir sorun teşkil etmez maaşını almaya devam eder fakat aynı anda hem yaşlılık aylığı hemde engelli maaşı alabilmesi için kişinin en az %70 oranında engelinin bulunması gerekmektedir.Yani yaşlılık aylığı alan biri yetkili sağlık kuruluşundan %70 ve üzeri bir engel oranına sahip rapor aldığı takdirde engelli aylığından da faydalanabilir. Engel oranı %70 altında ise sadece yaşlı aylığı bağlanabilir. 65 yaşından önce %40-69 arası engelli bireylerin aylığı bağlananların aylığının ödenmesine devam edilir.
 • Engelli maaşı almak için diğer ve hatta en önemli bir kriter de gelirdir. Engelli maaşı bağlanmadan önce maaş bağlanacak engelli bireyin ailesine giren geliri hesaplanır. Gelir testi hesabı aileye giren toplam gelir aile birey sayısına bölünerek hesaplama yapılır. Buna muhtaçlık sınırı denir. 2020 yılı için muhtaçlık sınırı 701,32 TL ‘ dir.
 • Gelir testinde taşınır ve taşınmazların , mevduat hesaplarını, kamu kurumlarından alınan diğer yardımlar ve bazı harcamalarında olduğunu belirtmek isterim ama gelir testi için ayrı bir yazı yazıp, gerekli bilgilendirme daha faydalı olacaktır. Gelir testi ayrı ve uzun bir konu.

Engelli maaşı için gerekli evraklar

2022 Engelli aylığı başvurusu için yetkili tam teşeküllü hastaneden alınan engelli sağlık kurulu raporu ve kimlik ile başvuru yapılabilir. 2 adet fotoğraf gerekebilir. Bunların dışında fazla bir belge istenmemektedir.

Başvuru yapacak kişi eğer kendisi başvuruda bulunmuyorsa yani SYDV (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı) gelebilecek durumda durumda değilse vekalet verdiği kişi başvuruda bulunabilir.

Başvuru sonrası gelir testi talep edilmelidir. Hane geliri muhtaçlık seviyesi altında kalırsa maaş bağlanacaktır.

Engelli maaşı için nereye başvurulur

Engelli maaşı başvuruları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına yapılmaktadır. Vakıflar şehir merkezlerinde valiliklerde, ilçelerde kaymakamlıklarda bulunmaktadır.

Engelli maaşı sorgulama nereden yapılır

Engelli Maaşı 2020Engelli maaşı, engelli maaşı sorgulama işlemi için en güvenli yolu e-devlet uygulamasıdır. Başvuru durumu ve ne zaman ödeme olacağıyla bilgisini tıklayarak engelli maaşı sorgulama yapabilirsiniz. Aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı 144 Sosyal yardım hattını arayarak ta bilgi alabilirsiniz.

Engelli maaşını nasıl alabilirim, engelli maaşı nereye yatar?

2022 engelli maaşı PTT ‘ye yatmaktadır. Her ayın ilk haftası maaşınızı alabilirsiniz veya dilerseniz PTT ATM kartı çıkararak şubeden işlem yapmadan da paranızı çekebilirsiniz. Postaneye gidemeyecek veya parasını çekemeyecek kişiler maaşının eve getirilmesini talep edebilirler.

Doğum Yılının Son Rakamına göre ödeme günleri

 • 0 ve 5 olanlar her dönemin 5. günü,
 • 1 ve 6 olanlar her dönemin 6. günü,
 • 2 ve 7 olanlar her dönemin 7. günü,
 • 3 ve 8 olanlar her dönemin 8. günü,
 • 4 ve 9 olanlar her dönemin 9. günü

Engelli maaşı ne kadar 2020

Engelli Maaşı 2020 yılı için yeni yılla beraber zamlandı. 1 Ocak 2020 itibariyle yeni zamlı yatacak olan 2022 engelli maaş tutarları 18 yaş üstü için aşağıdaki gibi

 • %40-69 arası engelli aylığı- 537 TL
 • %70 ve üstü bakıma muhtaç engelli aylığı- 805 TL

18 Yaş altı engelli yakını aylığı 537 TL olmuştur.

Engelli maaşları artık her ay ödenmektedir. Engelli aylığı şartları bu şekildeydi. Sormak istediklerinizi yorumlar kısmına yazmaktan çekinmeyin lütfen.

Yazım baya bir uzun oldu. Umarım faydalı olmuştur. Sormak istediğiniz soruları lütfen çekinmeden altta yorum olarak yazınız. Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım. Son olarak 18 yaş altı engelliler ve aileleri merak etmesinler, en yakın sürede 18 yaş altı engelli yakını aylığı konusunda merak ettiklerinizi kırmızı yazıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

orumlar

 1. Eşimin engelli raporunun vizesi dolduğunu için maaşını kestiler maaşını almak için ne yapmalıyız

  • Sosyal Adam Yanıtla

   Metin Bey, Bunun için raporunuzu yenilemeniz gerekmektedir. Ne yazık ki rapor yenileme için çok kötü bir dönemdeyiz. Tavsiyem biran önce sağlık raporu randevusu için Alo 182’yi aramanız olacaktır.Raporunuz yenilendiğinde diğer şartlarda herhangi bir değişiklik yoksa sorun kalmaz.

Yorum yaz