Kamuda kronik hastalı olanlar idari izinli sayılacağı genelge Cumhurbaşkanlığı tarafından 13 Mart 2020 tarihinde yayınlanmıştı. O tarihten bu güne 2 aydan fazla bir zaman süre geçti ve kamuda, kronik hastalığı olanlarla engelli çalışanlar idari izinli sayılmaktalar.

Peki kronik hastalığı olanların izinleri ne zaman bitecek, kronik hastalar ne zaman iş başı yapacak? Kamuda çalışan Covid-19 salgın sürecinde idari izinli sayılan kronik hastalığı olanların tamamının merak ettiği sorunun cevabını açıklamaya çalışacağız.

Kronik Hastalar Sokağa Çıkma Yasağı Devam Edecek

Ramazan Bayramı öncesi 20 Mayıs 2020 tarihli Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca haziran ayında sokağa çıkma kısıtlamalarıyla ilgili gelen soru üzerine 65 yaş üstü vatandaşlar ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Gelin hep beraber açıklamanın detaylarına geçelim.

Kronik Hasta Grubunu ve 65 Yaş Üstü Kişileri Korumak İstiyoruz

Yetkililerden Ramazan Bayramı sonrası ve Haziran ayı itibariyle Covid -19 kısıtlamalarında normalleşme sürecinin başlayacağını hepimiz bilmekteyiz.

Sağlık Bakan Koca yapmış olduğu açıklamada, Haziran ayında Covid-19 tedbirleri gevşetilecek fakat, riskli görülen, kronik rahatsızlığı olan vatandaşları bu süreçte kontrol etmek amaçlanmakdıklarını, yani 65 yaş üstü kişiler ile kronik hastalığı olan kişileri güvene altına almak istediklerini, o nedenle 65 yaş grubuna ve kronik rahatsızlığı olan kişilere özel kısıtlamalar devam edeceğini söyledi. “Sokağa çıkma yasağı anlamında kronik ve 65 yaş üstü vatandaşlara devam edecektir. Bunlar bilim kurulunun tavsiyeleridir.” Şeklinde açıklamalarda bulundu.

KRONİK HASTALAR NE ZAMAN İŞ BAŞI YAPACAK

Bakan Koca bir çoğumuzun merak ettiği kronik hastalar ne zaman çalışmaya başlayacak sorusunun cevabını bu vesile ile kısmen vermiş oldu.

Bakanın’ açıklamadan da şunu anlıyoruz; normalleşme süreci herkes için başladı veya başlayacak ama kronik hastalığı olanlar için bu süreç biraz daha uzayacak ve bu kişiler evde kalmaya devam edecekler.

Hal böyle ilen kronik hastalar için sokağa çıkma yasağı uygulanmaya devam ederken; çalışamayacakları için, en azından yakın dönemde kronik rahatsızlığı olanlar iş başı yapamayacaklar Bunun için net bir tarih vermekte doğru olmaz.

Covid 19 salgını özellikle hipertansiyon, diyabet, kalp hastaları ve kronik akciğer rahatsızlığı bulunanlar için büyük risk taşıyor. Özellikle bu yukarıda belirtilen kronik hastalar sokağa çıkma yasağı kurallarına sosyal mesafe kurallarına uyması gerekiyor.

Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir yazımızı okumak ister misiniz ?

Yorum yaz