1000 TL sosyal yardım parası başvuru şartları nelerdir? Bu yardımı kimler alabilir. Yardım çıktı mı nasıl öğrenebiliriz, bunlara cevap bulacağız…

1000 TL Sosyal Yardım Parası Nedir?

Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de bir çok kesim corona virüs salgını sebebiyle ekonomik olarak kötü etkilenmiş ve etkilenmeye devam etmektedir.

Bir çok iş yeri corona virüs salgının önlenmesine yönelik alınan tedbirler sebebiyle dükkanlarını açamazken, işçiler de işlerine ya gidemez oldu yada ücretsiz izine ayrılmış oldu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ‘ de ekonomik destek kapsamında ihtiyaç sahiplerine 1000 TL sosyal yardım parası dağıtılacağını açıklamıştı.

1000 TL Sosyal Yardım Desteğinden Kimler Faydalanabilecek

Bir çok insanın merak ettiği 1000 TL yardım başvurusu nasıl olacağıydı. Bakanlıktan yapılan açıklamayı yanda ve aşağıda belirtiyorum.

3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Kanunu ile 2022 sayılı Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun’a göre;

Halihazırda sosyal yardım alanlar 1. faz 1000 TL’ lik sosyal yardım parasından yararlanabilecek. Bu grupların kimler olduğunu aşağıda belirtiyorum.

Yardımlardan otomatik faydalanacaklar ise şöyle sıralanmıştır.

 • Yaşlı Aylığı Alanlar
 • Engelli Yakını Aylığı Alanlar
 • Silikozis Aylığı Alanlar
 • Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım
 • Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım
 • Öksüz Yetim Yardımı
 • Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı
 • Şartlı Eğitim Yardımı Alanlar
 • Şartlı Sağlık Yardımı Alanlar
 • Çoklu Doğum Yardımı Alanlar
 • Psiko-Sosyal ve Mali Kayıp Yaşayan Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Düzenli Nakdi Yardım Programı
 • Engelli Aylığı

1000 TL Sosyal Yardım Parası Nereden Alınacak, Sosyal Yardım Parası Dağıtımı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk sosyal yardım için ödenecek 1000 TL yardım paralarının PTT üzerinden yapılacağını belirtmişti fakat 2 Mart 2020 tarihinde PTT şubelerinin önünde yardım alacak vatandaşların birikmesi, izdiham yaşanması ve alınması gereken corona virüs tedbirlerine uyulmaması gerekçesiyle mahalle aralarında hizmet veren PTT şubelerinin 2 Mart 2020 tarihinde koronavirüs tedbirleri kapsamına alınması sonucu kapatıldığı duyuruldu.

PTT şubelerinde yardım alacak vatandaşların birikmesi ve yaşanan yoğunluk nedeniyle tehdit oluşturması sonucu alınan bu kararın ardından artık kimsenin evden çıkmasına gerek olmadığı ve 1000 TL’lik yardım parasının PTT görevlileri ve güvenlik görevlileri eşliğinde ihtiyaç sahiplerine evlerinde yapılacağı açıklandı.

SOSYAL YARDIM PARASI SORGULAMA

Sosyal yardım parası ödeme tarihleri aşağıdaki şekilde açıklanmıştı.

Doğum yılının son rakamı 0 ve 5 olanlar 1 Nisan’da,
1 ve 6 olanlar 2’sinde
2 ve 7 olanlar 3’ünde
3 ve 8 olanlar 4’ünde
4 ve 9 olanlar 5’inde

Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama işlemi E-Devlet sistemi üzerinden yapılabiliyor. E- Devlet İle Sosyal Yardım Parası Sorgulama İçin Tıklayınız!

Sonuç olarak toplamda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 2 milyon aileye 1000 TL tutarında sosyal yardım parası ödemeleri yapılmış oldu. Bakan Selçuk yapmış olduğu açıklamada 1.si tamamlanan yardımlardan sonra yardımların 2. faz ile devam edeceğini ifade etti.

1000 TL 2. faz sosyal yardım ve 3. faz yardımlar hakkında detaylı bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Yeni yazımız olan İBB Sosyal Kart Başvurusu nasıl yapılır okumak ister misiniz ?

Yorum yaz